A rozskenyér az egyik legegészségesebb kenyérfajta, amelynek rengeteg előnye van a hagyományos fehér kenyérrel szemben.
A rozsliszt felhasználásával készülő rozskenyér más kenyérfajtákhoz képest eltérő, kissé karakteresebb ízvilággal és sűrűbb textúrával rendelkezik, ami sokakat elriaszt tőle. Cserében viszont egészen kivételes a tápértéke – különösen, ha teljes kiőrlésű változatban készül.
Ennyire egészséges a rozskenyér
A teljes kiőrlésű rozs számos értékes növényi vegyületet, rostokat, vasat, kalciumot, cinket, káliumot, szelént, mangánt, rezet, és különféle B-vitaminokat, köztük riboflavint, niacint és B6-vitamint tartalmaz, így mindezekhez a tápanyagokhoz a rozskenyér fogyasztásával is hozzájuthatsz. Most lássuk, milyen hatása lehet ennek az egészségedre nézve.
1. Erősíti az immunrendszert
A teljes kiőrlésű rozskenyérben számos olyan tápanyag található, amelyik támogatja az immunrendszer megfelelő működését. A réz, a szelén és a cink például egyes, a rozsban előforduló növényi vegyületekhez hasonlóan antioxidánsként funkcionál, így csökkenti a gyulladást és semlegesíti az oxidatív stresszért felelős szabad gyököket, ezáltal is hozzájárulva a szervezet védekezőképességnek fenntartásához.
Érdemes kiemelni a rozskenyérben lévő oldható rostokat is, amelyek prebiotikumként táplálják a bélmikrobiomban élő baktériumokat, ami az egész szervezetre nézve jótékony hatást gyakorol, és erősíti az immunrendszert.
2. Serkenti a bélműködést
A bélmikrobiom állapota közvetlenül kihat a bélrendszer általános egészségére és az emésztés rendszerességére, így segíthet megelőzni bizonyos jellemző problémákat, mint például a puffadás és a székrekedés.
A ROSTBAN GAZDAG NÖVÉNYI ÉTELEK, ÍGY A TELJES KIŐRLÉSŰ GABONAFÉLÉK FOGYASZTÁSA FONTOS SZEREPET JÁTSZIK A BÉLRENDSZER EGÉSZSÉGÉNEK TÁMOGATÁSÁBAN.
3. Javítja a metabolikus funkciókat
Azon túl, hogy lelassítják az emésztési folyamatot, a rostok a vércukorszintet is optimalizálják. Ezzel összefüggésben egy 2017-es vizsgálat kimutatta, hogy a rozskenyér fogyasztása pozitívan befolyásolja a glükózszintet, és az étvágy szabályozásában is segédkezik.
4. Védi a szívet
A rozsban lévő kálium egy fontos elektrolit, amely közreműködik a szívritmus szabályozásában. A szív egészségét emellett az oldható rostok is javítják, mivel a gyomor-bél traktusban megkötik a táplálékkal felvett koleszterint, ami így nem tud a véráramba kerülni.
EZ SEGÍT MEGELŐZNI A KÁROS PLAKKOK FELHALMOZÓDÁSÁT A VÉNÁKBAN ÉS ARTÉRIÁKBAN, AMI A SZÍVBETEGSÉGEK EGYIK ISMERT KOCKÁZATI TÉNYEZŐJE.
5. Erősíti a csontokat
A rozskenyér fogyasztása hozzájárul a szövetek építéséhez és a csontozat egészségéhez, ami annak köszönhető, hogy olyan tápanyagokat tartalmaz, mint a kalcium és a mangán, vagy a vörösvérsejtek előállításához használt vas, valamint a sejtek növekedését és helyreállítását szolgáló B-vitaminok.
Forrás: divany.hu