Sportfanatic sikersztori -3. rész Loch Ness szörny nélkül, La Manche olykor egy helyben úszva, majd az Északi-csatorna kegyetlen medúzái közt

A Gibraltár csak a kezdet volt, a Sportfanatic csapata nem állt meg a legendás szoros átúszásánál. Céljuk a világ hét legnehezebb úszó útvonalának oda-vissza teljesítése, egyedülálló módon váltócsapatban. A Loch Ness következett, ahol rekordidő alatt szelték át a hideg vizet, majd a La Manche-csatorna kihívása volt soron, ami már nem volt zökkenőmentes. Az Ocean7 sorozat következő állomása, a jeges Északi-csatorna megúszása egy újabb elképesztő teljesítmény volt, amely során a csapatnak nemcsak a hideggel, hanem a világ legveszélyesebb medúzáinak csípéseivel is meg kellett küzdenie. A történetük nemcsak az emberi kitartás és csapatszellem diadala, hanem a sporttörténelem egyik legizgalmasabb fejezete is.

A Gibraltár csak a kezdet volt!

Hidghéty úrék ezt követően döntöttek arról, hogy a világ hét legnehezebb úszó útvonalát a világon elsőként váltócsapat szervezésével oda-vissza fogják teljesíteni. Ennek a sorozatnak a része az Afrikába történő átúszás, ami így teljesítve is volt.

-Köszönhetem ezt a cseh edzőnek, aki felkészített bennünket -emlékezik hálásan az elnök. -Második állomásunk a Loch Ness volt, ahol világcsúcsot akartunk elérni. Ez nem tartozik az Ocean7 sorozathoz, attól egy független célunk volt, egyfajta bemelegítés a La Manchera. Sikerült megúszni, a híres Loch Ness-i tavat rekordidő, 11,5 óra alatt 13 fokos vízben úszta át a hetes váltó.

Augusztus 18-án Glasgowban szállt le a repülőgép a Pingvinekkel, de a földet érés után meg is kapták az első hidegzuhanyt. Nem a hidegterápiásat, hanem azt a senki által nem kívántat.

„ A cseh Rostislav Víteknek valahol elkallódott a neoprén ruhát is tartalmazó poggyásza, ami később sem került elő. Ő egy világcsúcs megdöntésére is készült, de a ruha hiányában erre gondolni sem lehetett. Vásárolni lehetett volna újat, de egy ilyen felszerelést ugyanúgy be kell törni, mint egy túrabakancsot. 13-14 fokos vízben lehet úszni, de nem közel 40 kilométert.”

Váltóban viszont így is sikerült a világcsúcs. Hét úszó: Pék András, Pék Dezső, Rostislav Vítek, Nyáry Richárd, Radomír Suchopa, Petr Mihola és Magda Okurková -egy óránként váltva egymást 10 óra 32 perc 27 másodperces időeredménnyel teljesítették a 39,89 kilométeres távot!

Persze, a hely titokzatos, és a világon mindenkinek a Loch Ness-i szörny legendája jut róla eszébe. A félelmetesen sötét víz szokatlanul erős hullámzása baljós jelként utalt rá, itt akár még a nagy találkozás is összejöhet a rettegett lénnyel! Az itt élők szerint akkor korbácsolódnak ennyire magasra a hullámok, mikor Nessie épp a közelben úszik. Az elnök szerint hiába is igyekszik az ember reálisan gondolkodni a feladatról, ez a félelem unos-untalan ott motoszkál a fejében.

Az Ocean7 következő próbatétele, a „hosszútávúszók Mount Everestje” -a La Manche-csatorna következett. Persze, oda-vissza.

Minden hónapban körülbelül tíz nap alkalmas a csatornaátúszásra, ennek oka elsősorban az árapály. A csallóközi úszók végül a július végi időpontot választották. Egy ilyen vállalkozás cseppet sem olcsó mulatság, a biztonságnak magas az ára. Az összköltség körülbelül 11 000 euró volt. Az úszókat egy 10×3 méteres, 12 férőhelyes átalakított, 9 monitorral felszerelt halászhajó kísérte. A kísérők nem tétlenkedtek egy percig sem. Figyelték az időjárás változásait, a hajóforgalmat, ezen túl folyamatosan kommunikáltak az úszók felé. A La Manche csatorna átúszása oda-vissza majdnem egy napig tart. Az úszók a hajót nem érinthetik meg, de a vízben is fogyasztanak táplálékot, folyadékokat. Ezek főleg energiaital és gélek voltak, de a hajón is rendszeresen ettek, viszont mindig csak kisebb mennyiségeket.

Az oda-vissza átúszás folyamán csak az odaút volt zökkenőmentes

Visszafelé már alaposan megszenvedtek a sikerért. Ekkorra felerősödött a szél, sokkal jobban kellett figyelniük a tempóra, és az ilyenkor helyes technikára. Már csak öt kilométerre voltak a parti világítótoronytól, normál körülmények közt akár egy óra is elég lehetett volna a partot éréshez, de történt valami… Mintha megálltak volna! A bűnös ezúttal az apály volt, ami makacsul, lelketlenül húzta őket vissza! Négy órás küzdelem volt ez az utolsó, rövid szakasz, de nem fogott ki rajtuk! A fiúk végül megölelhették egymást, beírva magukat a sporttörténelembe.

A Csapat neve Nyáry Richárd és a Pék testvérek úszásának köszönhetően a Guines rekordok könyvébe is bekerült, mint az első váltócsapat. 22 óra 34 perc alatt úszták meg az Anglia és Franciaprszág közötti távot oda-vissza, és egyben a világ legjobb idejét is beállították.

“Furcsán működött ez a méreg és jutott belőle mindenkinek!” A Sportfanatic az Ocean7 sorozat talán legnehezebb állomásán, az Északi-csatornán

A Skóciát és Írországot összekötő Északi-csatorna megúszása oda-vissza összesen 70 kilométer, maga a jeges pokol. Hideghéty Tibor is borzongva emlékezik vissza arra, hogy tanácsadó sportbarátjuk, Mányoki Attila, aki korábban egyénileg hajtotta végre a teljes sorozatot, mennyire megszenvedett az ezzel a kihívásával. Ő két alkalommal került itt nagyon-nagy bajba, egy esetben kihűlés, másik alkalomnál medúza csípések mérge miatt került intenzív osztályra. Később sikerrel teljesített.

Ezúttal a Sportfanaticon volt a sor, összesen oda-vissza az egy irányban kb. 35 km-es távot. Az úszók, Makai Zoltán, Nyáry Richárd, Pék Dezső és az új tag, Plavec Péter négyese váltotta egymást. Péntek éjfélkor indultak Skóciából, Észak-Írországban fordultak a féltávnál, majd diadalmaskodva érték el a célt Skóciában, mindössze 24 óra 56 perc alatt. A tizenkét fokos vízben nekik is a medúzák támadásai jelentették a legnagyobb kihívást, egyébként fizikálisan és mentálisan is elképesztően felkészült úszóknak.

„ Sokat beszélgettünk Mányoki Attilával, hogyan érdemes készülnünk. A várható nagyobb medúzacsípések miatt infulziókat is vittünk magunkkal, hogy a testbe kerülő mérget neutralizáljuk. Fel voltunk készítve minden eshetőségre. A globális felmelegedés miatt ezek az állatok feljebb jöttek, nagyon nehéz helyzeteket állítottak elénk. Korábban még csak egy-egy ilyen medúzával találkoztak itt az úszók, de mi már akkora csordákba szaladtunk bele, hogy közéjük kellett úszni, nem lehetett őket kikerülni. Furcsán működik ez a méreg, és jutott belőle mindenkinek. Addig, amíg a 14 fokos vízben voltak, nem volt jelentősebb probléma a csípések miatt, még nem gyötörtek nagyon senkit, de amint feljöttek a hajóra, a melegben a méreg azonnal hatott és lebénultak. Ez azt jelenti, hogy a lábaikat már csak húzták maguk után, csak a karjukban volt erő. Nagyon nehéz volt ilyen állapotban befejezni az úszást, de végül célbaértünk.”

Plavec Péter korábban egy beszélgetésünk alkalmából azt mondta, hogy kizárólag a csapatszellem miatt volt képes gyakran úgy menni vissza a hideg vízbe, hogy kialudni sem tudta magát előző úszása után, átmelegedni sem tudott rendesen. A kihívás végén még az erős szél is felkorbácsolta a hullámokat, ami nagyban befolyásolta a csapat időeredményét.

Az Északi-csatorna kétirányú átúszása eddig még senkinek sem sikerült négyes váltóban, a Sportfanatic így ismét sporttörténelmi sikert ért el! Az eredményük mindösszesen 24 óra és 56 perc volt. A teljesítésre még egy héttel később is emlékeztette őket a kiütéseik fájdalma, égése, viszketése. A szenvedésüket eltörpítette az új világcsúcs felett érzett mámor, boldogság.

https://www.facebook.com/groups/teli.balaton.atuszas.erdeklodok.indulok/

Kiemelt fotó: Forrás: Sportfanatic A Loch Ness tavon világcsúcsot úsztak

A cikksorozat korábbi részei:

A Sportfanatic sikersztori -1. rész
https://reszkess.hu/a-sportfanatic-sikersztori-1-resz/

Sortfanatic sikersztori -2. rész A Velencei-tótól a Gibraltári-szorosig
https://reszkess.hu/sortfanatic-sikersztori-2-resz-a-velencei-totol-a-gibraltari-szorosig/

Forrás: reszkess.hu

2025 Copyright Iceoxy, minden jog fenntartva