A jegesmerülés és a téliúszás izgalmas és népszerű extrém sportok, de mennyire veszélyesek valójában? Sokan a tragédiák kockázatát hangsúlyozzák, ám a balesetek többnyire rossz döntések és felelőtlen hozzáállás eredményei. A jegesmerülés megfelelő felkészüléssel és óvatossággal biztonságosan végezhető. A tevékenység veszélyessége főként a résztvevők tudatosságán és döntésein múlik. A cikk szerzője, Szemlér Ákos, a Sivatagi Fókák vezetője, részletesen bemutatja, hogyan kerülhetők el a kockázatok.
Mitől tűnik félelmetesnek a jegesmerülés?
Az első és örök kérdés. Úristen, hogy nem áll meg a szívetek, hogy nem kaptok sokkot (kapunk, hidegsokknak hívják és megtanultuk kezelni), hogy lehet ezt túlélni ésatöbbi. Sajnos világunkban a rossz híreknek nagyobb értéke van, a tragédiák „eladhatóbbak” médiaszempontból. Így egy-egy sajnálatos balesetről milliószor annyian értesülnek, mintha nem történne semmi és minden menne a hétköznapi rendben. Nincs ez másként a hidegtűrés világában sem. Nagyon ritkán ugyan de előfordulnak tragédiák a hidegvízzel kapcsolatban s olyankor ettől zeng a közbeszéd. Járjuk kicsit körbe a kérdést!
Hogyan lehet biztonságosan jegesmerülni?
Az mostanra nyilvánvaló (ha olvastad az eddigieket), hogy a szervezetnek létezik egy vészprotokollja extrém hideghatás esetére. Igyekszik téged életben tartani. Ezt nem neked kell kitalálni a helyszínen, ötletelni nyakig jégben, hogy mi legyen. Kettő dolog van összesen, amit megtehetsz: segíted vagy akadályozod ebben. Kerékpározni is lehet védőfelszerelésben, körültekintően, figyelve minden közlekedési szabályra és közlekedési helyzetre vagy egy szál fürdőgatyában kemping biciklivel neki lehet ugrani egy downhill-nek (mikor bicajjal száguldasz le a hegyoldalon).
https://www.facebook.com/groups/teli.balaton.atuszas.erdeklodok.indulok/
Fontos tudni, ha utóbbi esetben kitöröm a nyakam, nem a bicikli ölt meg! Ha beúszom a jég alá és nem találok vissza, abban nem a jég a hibás. Ha s@ggest ugrom a befagyott tóra és eltörik pár csigolyám vagy beszakadok ugyan de szétvág a lék, nem a tó a hibás. Ha bepiálva hidegfürdőzöm (az alkohol hatástalanítja a hőközpontot, nem érzed a kihűlésed mértékét) és emiatt történik tragédia, nem a hideg ölt meg.
Jegesmerülés, téliúszás? Csak te vagy és a víz. Kettőtök közül a víz nem tud hibázni
Megvizsgálva az ismert eseteket mindig kiderül, hogy rossz döntések, felelőtlen hozzáállás, nem megfelelő felkészülés, a visszamelegedési módszerek helytelen alkalmazása okozza/okozta a problémákat. Mert őszintén szólva, a hidegezés az egyik legbiztonságosabb extrém dolog, amit művelni lehet (legalábbis idehaza). Nincsenek benne kiszámíthatatlan változók, nem ugrik eléd egy őz, nem omlik rád a hegy, nem ér cápatámadás, nem lesz durrdefekted, nem rúgják szét a térded. Nincs sérülésveszély rajtad kívülálló okokból. Csak te vagy és a víz/jég. Kettőtök közül a víz nem tud hibázni. Mindenről te döntesz. Hogyan készülsz fel. Hogyan mész a vízbe. Mennyi ideig vagy benne. Hogyan melegszel fel utána. Minden döntés a te kezedben van! Ez az extrém sport/szabadidős tevékenység pontosan annyira veszélyes, mint amennyire te vagy veszélyes önmagadra. Tájékozódj, tanulj, gyakorolj, mérlegelj, dönts helyesen és a dolog annyira sem lesz kockázatos, mint autóval elmenni a szomszéd városba.
Szemlér Ákos -Sivatagi Fókák
Kiemelt fotó: Szemlér Ákos
Kapcsolódó cikkeink:
A jég alatti úszás még Wim Hofnak sem ment simán. Önámítás a biztos megérzés
A jég alatti úszás még Wim Hofnak sem ment simán. Önámítás a biztos megérzés
Visszamelegítés Sivatagi Fókák módjára
Forrás: reszkess.hu