Lengyel Bulcsú neve sokak számára ismerősen csenghet. Az Amerikában élő sportolót legutóbb a 4. Téli Balaton-átúszáson láthattuk, ahol az idei év leggyorsabb átúszójaként került fel neve a rendezvény weboldalára. Bulcsú gyerekkora óta elkötelezettje a sportnak, ám az elmúlt években a hideg vízi úszás lett a legnagyobb szenvedélye. Bár már a 2023-as világbajnokságon is több érmet szerzett, mégis csalódásként élte meg a versenyt, mert ott döbbent rá, hogy az igazi céljai eléréséhez hosszú út áll előtte. Az interjúban a Reszkess magazin olvasóinak mesélt korai sportpályafutásáról, a hideg vízi úszás kihívásairól, és arról, hogyan alakította át a felkészülését az új kihívásokhoz igazodva.
Mikor kezdtél el sportolni?
-Valamikor 4 éves korom körül kezdtem el úszni Debrecenben, majd nem sokkal később a Debreceni Sportiskola úszó csapatának lettem a tagja, ahol jó 8 évig úsztam, később pedig a Debreceni Dózsa úszó szakosztályában úsztam egészen 19 éves koromig a jogi egyetem megkezdéséig. Itt heti 10 edzésünk volt -5 reggeli és 5 délutáni edzés, de a hétvégéim és aktív sportolással teltek futottam, bicikliztem és csináltam mindent, amit egy kamasz csinál.
Mikor ismerkedtél meg a hideg vízi úszással?
-Már több mint 10 éve külföldön élek és a Covid járvány alatt itt is bezárásra kerültek a közintézmények. Ez idő alatt egy otthon töltött délutánon futottam bele egy Wim Hofról szóló videóba és azonnal megragadta a fantáziámat. Hogy
miért, azt a mai napig nem tudom. Nem sokkal később megvolt az első hidegvizes próbálkozásom, ami nem tartott tovább 20-30 másodpercnél. Visszagondolva elég vicces, figyelembe véve, hogy ez áprilisban 20 fokos melegben történt, bár tény, hogy a víz nem volt több 7-8 foknál. Szeptembertől azonban egy barátommal megkezdtük az 1. szezonunkat és sikeresen végig csináltuk az egész telet. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy az óceán 15 percre van tőlünk, illetve a klimatikus viszonyok is megfelelőek ehhez a sporthoz.
Mi motivált, hogy indulj a világbajnokságon?
-Az első pár hónap elteltével egyre több embert ismertem meg ebben a sportban, majd egyszer valaki említette, hogy van világbajnokság is. Végigfutottam a korábbi világbajnokságok időeredményeit és arra jutottam, hogy van keresnivalóm a mezőnyben.
Az 1. világbajnokságom a 2023-as szlovéniai Bled tavon közel 650 indulóval rendezett világbajnokság volt, ahol 3 bronzérmet szereztem egyetlen magyar indulóként. Az érmek ellenére csalódás volt a versenyen nyújtott teljesítményem, ott szembesültem azzal, hogy még egy hosszú út elején járok és mennyi mindennel még nem vagyok tisztában ebben a sportban.
Mire gondolsz?
-A hideg vizes úszással párhuzamosan 20 év kihagyás után újrakezdtem a medencés úszást. Abban a hiszemben voltam hogyha a medencében keményen edzek és heti 3-4 alkalommal a hideg vízbe merülök és kialakítom a hidegvíz tűrő képességet, a kettő együtt elég lesz a versenyekre is. Erre azonban hamar rá kellett jönnöm, hogy nem igaz. Az időeredmények lényegesen gyengébbek voltak, mint amiket medencében úsztam és ennek nemcsak az az oka, hogy a jég úszásban nincs rajtfejes és bukóforduló hanem a hidegvíz következtében a tényleges teljesítmény is radikálisan lecsökken. Naivitás azt hinni, hogy a medencés idő mérvadó egy jégúszó versenyen.
Hogyan változott meg ezután a felkészülésed?
-A 2024-es észtországi világbajnokságra való felkészüléskor már heti 3-4 alkalommal nemcsak a hideg vízben merültünk, hanem úsztunk is a medencés edzés mellett.
Az észtországi világbajnokságon 2 ezüstérmet és 1 bronzérmet nyertél milyen tapasztalatokat szereztél?
-Arra a következtetésre jutottam, hogy még ez a felkészülési módszer sem elég. Tudniillik a hidegvízben való úszás különösebb erőfeszítés nélkül szintén nem elégséges a tényleges versenykörülmények reprodukálásához az erős medencés edzések ellenére sem. Hiába szerzem meg az erőnlétet a medencében a 1.5 Celsius fokos vízben olyan sokk
hatása alatt van a test, hogy nem tudja hozni a megfelelő teljesítményt. Így a medencés edzés mellett a hidegvízben is, bár lényegesen rövidebb időtartamban, de a medencés edzéshez hasonlóan erőltetetten, előre meghatározott távokat kell szériában úszni. Én úgy gondolom, hogy ez az egyetlen módja annak, hogy a testünket teljesen felkészítsük a versenyekre.
Melyik volt a legextrémebb versenyed?
-Vermont államban a Memphremagog befagyott tavon rendezett verseny, ahol motoros láncfűrésszel vágnak ki egy huszonöt méteres medencét. A levegő hőmérséklete -26 Celsius fok volt a vízé pedig -1Celsius. Érdekes módon nem éreztem hidegebbnek, mint a szlovéniai világbajnokságon a vizet ahol 5 fokos volt a víz, a levegő pedig 15 fokig is felment.
Milyen terveid vannak a jövőre nézve?
-Jelenleg a januári olaszországi világbajnokságra készülök, bár nagy lemaradásban vagyok magamhoz képest. Ezt megelőzően még lesz egy nagy megmérettetés, amiről majd remélhetőleg itt beszámolok.
Kiemelt fotó: Lengyel Bulcsú a 2023-as téliúszó világbajnokságon is több érmet szerzett
Kapcsolódó cikkünk: Klasszikus és komplex jellegű programokkal vár az 5. Téli Balaton-átúszás
Klasszikus és komplex jellegű programokkal vár az 5. Téli Balaton-átúszás
Forrás: reszkess.hu