A hosszú élet titkának keresése mindig is érdekelte az emberiséget, így nem csoda, hogy egyre több kutatás lát napvilágot a témában, és szakácskönyvektől kezdve tudományos cikkekig mindenki a longevity-vel foglalkozik. A CNBC szakértői ajánlások alpaján öt pontban foglalta össze, hogy milyen egyszerű szokásokkal tehetünk a mindennapjainkban azért, hogy minél hosszabban éljünk egészségesen.
1. Kövessünk egészséges étrendet
Az étrend a legfontosabb tényező a hosszú élethez – mondta el a CNBC-nek nyilatkozó szakértő, aki már mintegy 20 éve tanulmányozza a hosszú élet titkát. A mediterrán diéta a leghatékonyabb, vagy az ahhoz hasonló étkezési minták, főként növényi alapúnak kell lennie, és tartalmaznia kell hüvelyeseket, például babot, dióféléket, teljes kiőrlésű gabonaféléket, zöldségeket (főként leveles zöldségeket) és minél kevesebb vörös húst fogyasszunk. Terjed az időszakos böjtölés eszméje is, a cikkben szereplő szakértő napi 12 órás böjtöt ajánl, ami azt jelenti például, hogy reggel 8 és este 8 között szabad étkezni.
2. Mozogjunk rendszeresen
Egyes longevity-szakértők napi szintű edzést javasolnak, mások pedig az alacsony intenzitású napi testmozgásra esküsznek. Egy New England-i tanulmány szerint a heti kétszeri erősítő edzés és a heti háromszori, akár csak 10 perces kardio edzés nagyban növeli az ember esélyét arra, hogy 90 évig éljen. A kék zónákban jellemző, hogy bár nem végeznek kiemelkedően nehéz fizikai aktivitást, de még a százévesek is napi szinten mozognak, például gyalog közlekednek, vagy a saját kertjüket gondozzák.
3. Higgyünk valamiben
A CNBC által megkérdezett szakértő összesen 263 százéves emberrel készített interjút, és arra a következtetésre jutott, hogy akiknek van valamilyen vallásuk vagy életfilozófiájuk, azok tovább élnek és boldogabbak mint azok, akinek nincs. Az elmélet mögötte az, hogy ha valaki valamilyen vallást, vagy spirituális gyakorlatot követ, az segít megtalálni az élet értelmét.
4. Pozitív emberi kapcsolatok
A pozitív kapcsolatok fenntartása és elmélyítése az első számú dolog, ami segíthet abban, hogy hosszabb és boldogabb életet éljünk – derül ki egy 86 éve tartó, még mindig folyamatban lévő harvardi tanulmányból. A társadalmi kapcsolatok ápolása szintén a kék zónákban élő százévesek egyik értéke, az itt élő emberek prioritásként kezelik partnereiket és ápolják a kapcsolataikat.
5. Célok és élethosszig tartó tanulás
A japán Okinawán, a kiemelkedően sok százéves emberrel rendelkező kék zónák egyikében az ikigai, ami szabad fordításban annyit tesz, hogy „a mindig elfoglalt boldogság”, hatalmas érték, olyannyira, hogy egy világszerte népszerű könyvet is írtak róla. Az ikigai lényege, hogy találd meg a célod és kötelezd el magad mellette, mert a felmérések szerint a céltudatos emberek tovább élnek. Emellett a már említett, 86 éve tartó harvardi tanulmány szerint abban, hogy idősebb korban is jobban érezzük magunkat, sokat segíthet az élethosszig tartó tanulás.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Forrás: portfolio.hu